Questy

Quest jest metodą odkrywania dziedzictwa polegającą na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Na końcu szlaku ukryty jest skarb - skrzynka z pieczątką, której przybicie potwierdza odbycie całej wyprawy.  Quest jest zabawą, która łączy elementy harcerskich podchodów i gier terenowych. Oprócz funkcji edukacyjnej, celem questingu jest także dobra zabawa. Taka niewątpliwie towarzyszy i tworzeniu questów, i ich realizacji. Uczestnik zabawy przeistacza się w poszukiwacza skarbów.

„Najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca. Oddanie jednak tego ducha wymaga, abyśmy to przeżyli czy odkryli poprzez własne doświadczenie. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy nauczyć się, jak dostrzegać szczegóły i odkrywać ukryte historie” (Steven Glazer, twórca Questingu).

Cele Questingu:

  • odkrycie na nowo regionu poprzez wyjątkowe elementy i historie związane  z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym
    i kulturowym
  • aktywizacja lokalnej społeczności (dzieci, młodzież, regionaliści, zarządcy atrakcji turystycznych, osoby zajmujące się promocją),
  • promocja regionu poprzez nową formę turystyki.


Questy w Dolinie Karpia:

1. Spacerem po Stolicy Doliny Karpia

Tematyka:
Quest „Spacerem po stolicy Doliny Karpia” powiedzie Cię po uliczkach Zatora prezentując interesującą historię i teraźniejszość tego miasta – centrum dawnego Księstwa Zatorskiego – od wieków związanego z karpiem zatorskim.

Gdzie to jest?
Zator położony jest w zachodniej Małopolsce  w odległości ok. 50 km na zachód od Krakowa i na wschód od Bielska Białej
i Katowic. W bliskim sąsiedztwie znajdują się też Oświęcim, Chrzanów, Wadowice i Andrychów. Miasto leży nad Skawą,
w obfitującej w stawy Kotlinie Oświęcimskiej. Znane jest z hodowli ryb, zwłaszcza karpia zatorskiego i corocznej imprezy – Święta Karpia. Jest stolicą Doliny Karpia.

Jak dojechać?
Zator położony jest w zachodniej Małopolsce, na styku dróg krajowych nr 44 i 28. Wyprawę należy zacząć w centrum Zatora, na parkingu przy Placu Kościuszki.

Czas wyprawy: 40 min

Ulotka questu


2. Stawy, ludzie, ptaki

Gdzie to jest?

Dolina Karpia to atrakcyjny turystycznie i przyrodniczo obszar siedmiu gmin położonych w Zachodniej Małopolsce w Dolinie Wisły i Skawy (Brzeźnica, Spytkowice i Tomice w powiecie wadowickim oraz Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów i Zator
w powiecie oświęcimskim). Znajduje się w dogodnym położeniu komunikacyjnym pomiędzy ważnymi miastami regionu, w tym miastami wojewódzkimi: Katowicami i Krakowem oraz w bliskim sąsiedztwie Oświęcimia, Chrzanowa, Wadowic i Andrychowa. Obejmuje teren historycznego zagłebia hodowli karpia.


Tematyka:
Quest "Stawy, ludzie, ptaki" poprowadzi Cię po kompleksie stawów "Spytkowice" prezentując miejsca związane od wieków
z gospodarką rybacką Doliny Karpia oraz ostoje wielu gatunków flory i fauny, głównie ptaków. Jadąc rowerem malowniczą Doliną Wisły, zobaczysz także szereg atrakcji kulturowych dokumentujących życie i dorobek mieszkańców regionu nazwanego "Mazurami Małopolski".


Czas przejazdu rowerem: 1 godzina 45 minut

Wyprawę należy zacząć w centrum Palczowic (3 km na zachód od Zatora), przy kościele pw.św. Jakuba. Trasa questu przebiega zarówno utwardzonymi drogami gruntowymi, jak i asfaltowymi o umiarkowanymi natężeniu ruchu. Na trasę questu najlepiej wybrać się od wiosny do jesieni.

Ulotka questu


3. Szlakiem Radwanitów

Gdzie to jest?

Gmina Brzeźnica jest częścią Doliny Karpia. To atrakcyjny turystycznie i przyrodniczo obszar siedmiu gmin położonych
w Zachodniej Małopolsce w Dolinie Wisły i Skawy (dodatkowo Spytkowice i Tomice w powiecie wadowickim oraz Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów i Zator w powiecie oświęcimskim). Znajduje się w dogodnym położeniu komunikacyjnym pomiędzy ważnymi miastami regionu, w tym miastami wojewódzkimi: Katowicami i Krakowem oraz w bliskim sąsiedztwie Oświęcimia, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Obejmuje teren historycznego zagłębia hodowli karpia oraz malownicze tereny Pasma Draboż na Pogórzu Wielickim.

Czas przejazdu rowerem: 1 godzina 45 minut

Wyprawę należy zacząć w centrum Brzeźnicy, przy pomniku, po zachodniej stronie Urzędu Gminy. Trasa questu, przebiega zarówno utwardzonymi drogami gruntowymi, jak i asfaltowymi o umiarkowanym natężeniu ruchu. Na trasę Questu najlepiej wybrać się od wiosny do jesieni.

Ulotka questu


4. Szlakiem Wikliniarstwa w Woźnikach

Gdzie to jest?

Wieś Woźniki to jedna z najstarszych miejscowości na ziemi wadowickiej, położona w gminie Tomice, w odległości około 40 km na południowy zachód od Krakowa i 6 km na północ od Wadowic. To znany w regionie ośrodek wikliniarstwa z tradycjami sięgającymi XIX wieku. Osada leży nad rzeką Skawą na najdalej na zachód wysuniętej części Pogórza Wielickiego na Płaskowyżu Draboża, z którego rozpościera się widok na malownicze szczyty Pogórza Śląskiego, Beskidów: Małego, Żywieckiego (z Babią Górą na czele), Średniego oraz przy dobrej pogodzie Tatr. Amatorzy wędrówek pieszych, konnych
i wycieczek rowerowych mogą tu wyruszyć na liczne szlaki turystyczne.

Tematyka:

Quest "Szlakiem Wikliniarstwa w Woźnikach" powiedzie Cię po urokliwej miejscowości, znanej z wyrobów wikliniarskich, plantacji wikliny, zabytkowego drewnianego kościoła oraz pięknych widoków na Karpaty i Dolinę Karpia.


Czas przejścia: około 1 godzina 30 minut


Na trasę Questu najlepiej wybrać się od wiosny do jesieni. Wyprawę należy zacząć z parkingu przed kościołem parafialnym
w Woźnikach.


Ulotka questu


 

Kalendarz wydarzeń