Aktualności

Dolina Karpia na Kulinarnym Szlaku Polski

Dolina Karpia na Kulinarnym Szlaku Polski Dodano: 04-11-2014 | 09:25:25

Szlak Karpia


Hodowla karpia w Polsce ma długą tradycję. To ryba, która cieszy się wyjątkową popularnością. Przed wiekami trafiała na stoły królów i możnych, delektowano się nią w klasztorach, a dziś jest głównym daniem wigilijnym w większości polskich domów. Szlak powstał z inicjatywy 12 lokalnych grup rybackich z terenu południowej Polski, zrzesza gospodarstwa rybackie, w których można kupić świeżą lub przetworzoną rybę. W tutejszych restauracjach można spróbować karpia przyrządzanego na wiele sposobów, a w gospodarstwach rybackich poznać wszystkie etapy hodowli, w tym tradycyjne odłowy odbywające się jesienią. W przetwórniach rybnych można zobaczyć proces obróbki ryb i poznać metody wędzenia tradycyjnymi technikami. Na szlaku znajdują się również łowiska wędkarskie. Szlak Karpia promuje szczególnie wyjątkowe dla tych okolic gatunki karpia – zatorski i osiecki  – wpisane na polską Listę Produktów Tradycyjnych.

Główne miejsca trasy: Brzeźnica, Osiek,
Przeciszów, Polanka Wielka, Spytkowice,
Tomice, Zator.

» Czytaj więcej

INFORMACJA Dodano: 30-10-2014 | 13:16:16

Informujemy, że dnia 31 października 2014 roku biura Stowarzyszenia Dolina Karpia będą czynne do godziny 14.00

» Czytaj więcej

Ekomuzeum - wyjazd studyjny!

Ekomuzeum - wyjazd studyjny! Dodano: 08-09-2014 | 13:55:55

W ramach środka 4.1 „Rozwój obszarów zależnych od rybactwa” Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007- 2013”, zorganizowany będzie 2-dniowy (7-8 października 2014) wyjazd studyjny do Ekomuzeum Wrzosowej Krainy znajdującego się na terenie Stowarzyszenia LGD „Wrzosowa Kraina”.

» Czytaj więcej

Promocja karpia zatorskiego w Gazecie Krakowskiej!

Promocja karpia zatorskiego w Gazecie Krakowskiej! Dodano: 04-08-2014 | 10:56:56

KRÓLEWSKI KARP Z ZATORA WZALEWIE OCTOWO-POMIDOROWEJ

"Smaki mojego dzieciństwa to wspomnienia wyjątkowych okazji rodzinnych celebracji i świątecznych spotkań. A jak myślę święta,to oczywiście wieczerza wigilijna i tradycyjnie karp. Dzisiaj ma on wiele odsłon i powiększa grono smakoszy nie tylko przy polskich stołach.
Przypuszczam, że karp zatorski w zalewie octowo-pomidorowej zdobędzie również serca Czytelników Gazety Krakowskiej. A tak na deser dopowiem, że ta małopolska propozycja została wpisana na europejską listę Żywności Chronionej Nazwą Pochodzenia" - mówi Marszałek Województwa Małoposkiego, Marek Sowa

» Czytaj więcej

« poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1037 38 następna »